Zelené strechy na významných budovách. Projektový profil objektu SKYPARK, Bratislava

Projektový profil objektu SKYPARK, Bratislava

BRATISLAVA, 6. mája 2022 – Projekt SKY PARK prináša do Bratislavy novú kvalitu mestskej architektúry a zásadnú zmenu prístupu k verejnému priestoru. Návrh celosvetovo uznávanej architektky Zahy Hadid ponúkol k originálnej architektúre aj správnu mierku zelene k plánovanej výstavbe. Systémové riešenie Dörken sa uplatnilo aj na zelených strechách parku.

Novovzniknutá lokalita otvorí a prepojí rozsiahle územia, ktoré neboli doteraz prístupné, a tým rozšíri celý bratislavský „downtown“. SKY PARK pozostáva z troch výškových rezidenčných budov s 31 nadzemnými podlažiami, modernej mestskej rekreačnej zónydvoch administratívnych budov. Jeho súčasťou je aj renovovaná Jurkovičova Tepláreň.

Dôraz na verejný priestor

Verejný priestor, v ktorom zaberajú zelené plochy viac ako 30 tisíc štvorcových metrov, prirodzene prepája mestské funkcie, ako je bývanie, práca aj služby, alebo aj špeciálnu funkciu coworkingu v teplárni. Výsledkom snahy architektov je vznik rekreačného územia so širokými možnosťami využitia. Miesto si tu nájdu športovci na workout ihrisku a bežeckom chodníku. Deti sa zabavia na ihriskách či zelených plochách, ktoré možno multižánrovo využívať. Každý si bude môcť oddýchnuť pri fontáne, ktorej vodná plocha bude zdrojom zábavy.

Projektový profil objektu SKYPARK, Bratislava

Večne zelené plochy

Technológie, garáže a odvoz odpadu sú umiestnené v podzemí; všetky strechy, ktoré boli na to vhodné, sú zelené. To si samozrejme vyžadovalo odborné znalosti a správne produkty. Tieto boli nájdené v produktoch firmy Dörken a to prostredníctvom vysoko kvalitných systémových riešení, ktoré sa použili na strechách a fasádach. Projekt venuje osobitnú pozornosť krajinným úpravám. Vegetácia v parku bude rôznorodá – s vysokými stromami a nízkymi kríkmi, kvitnúcimi bylinnými záhonmi a trávnikmi. Vďaka hydroakumulačnej a drenážnej fólii DELTA®-FLORAXX TOP bude možné udržovať vegetáciu intenzívnej zelenej strechy v dobrom stave. V konečnom dôsledku DELTA®-FLORAXX TOP zabezpečí, že substrát zostane optimálne vlhký. Tak bude zabezpečený zdravý rast rastlín a prebytočná voda bude odvádzaná. Vďaka zeleným strechám ulahodí oku aj výhľad z veží na nižšie budovy. Vysoko výkonný ochranný a drenážny systém DELTA®-TERRAXX bol aplikovaný ako dlhodobo odolný produkt na vegetačnú strechu kancelárskej budovy a tiež ako ochranná a dodatočná drenážna vrstva v skladbe strechy v parku.

Projektový profil objektu SKYPARK, Bratislava
Projektový profil objektu SKYPARK, Bratislava
DELTA®-FLORAXX TOP

Najdôležitejšie údaje v skratke

Adresa: Bratislava

Investor: Penta Real Estate

Spracovateľ:

  • KONTI, a. s., Bratislava
  • ZARES GROUP, Bratislava


Použité produkty:

  • DELTA®-FLORAXX TOP

  • DELTA®-TERRAXX

Investor: Penta Real Estate

Dokončenie: 2020

Novinky